چگونه نگرشی سازنده و مثبت در خود ایجاد کنیم؟

چگونه نگرشی مثبت و سازنده را در خود ایجاد کنیم؟
یادت باشه دوست من که اگر واقعا و از صمیم قلب دوست داری که زندگی خودت رو تغییر بدی، اولین چیزی که باید اصلاحش کنی نگرشیه که داری! دیگه وقتشه که خیلی جدی به شرایط فعلی زندگیت نگاه کنی و بپذیری که هر چیزی رو که داری همین حالا در زندگیت می بینی به خاطر تصمیم هایی بوده که خودت گرفتی، نه شرایط و نیروهای بیرونی! حالا واقعا دوست داری که این شرایط رو بهتر کنی؟ بهترین و سریع ترین راه اینه که نگرشت رو هدف بگیری و با تمام قوا سعی کنی و فکر و ذکرت بشه تمرکز بر مثبت ها و خوبی ها.

جالبه بدونی  که دانشگاه کارولینای شمالی در شرق آمریکای شمالی یک تحقیق و آزمایش علمی ای رو انجام داده که نشون میده نگرش و تفکر مثبت چه تاثیر عمیقی در زندگی انسان ها داره. جالبه بدونی نتایج این تحقیق نشون میده که تاثیر تفکر و نگرش مثبت در زندگی خیلی خیلی فراتر از ایجاد روحیه و حس و حال خوب در فرده و نگرش مثبت به صورت مستقیم بر میزان اثربخشی و ارزشمندی اون فرد در زندگی شخصی و حرفه ای که داره اثر میگذاره!

تحقیقات این دانشگاه نشون میده نگرش و تفکر منفی ذهن انسان رو به روی فرصت ها و اتفاق های خوبی که در هر محیط وجود داره می بنده. می دونی چرا؟ چون به محض اینکه ذهن بر منفی ها تمرکز می کنه، اون رو به عنوان یک تهدید تلقی میکنه، به همین علت فورا میره توی لاک خودش.
فرض کن که مثلا داری توی جنگل راه میری و یک دفعه یک ببری رو میبینی. در این حالت ذهنت چکار می کنه؟ همه چیز رو فراموش میکنه و صرفا تمام هم و غمش این میشه که تو رو از دست این ببر نجات بده. درسته؟ در اون لحظه تمام فکر و ذکرت میشه فرار کردن و دیگه نه چیزی رو میبینی نه چیزی رو میشنوی… خطر که تموم شد و نجات پیدا کردی کم کم مجددا می تونی محیط اطرافت رو حس کنی… درخت های جنگل رو میبینی و … جزییاتی رو میبینی که با اینکه قبل از این هم وجود داشت اما درست چند لحظه ی قبل نمی تونستی ببینیشون!  

می بینی دوست من؟ این دقیقا همون بلاییه که زمانی که غرق منفی ها میشی به سر خودت میاری و باعث میشه کاملا ناخواسته بسیاری از فرصت ها و موقعیت ها و … رو از دست بدی و با بی توجهی تمام از کنارشون رد بشی! نکته ی جالبتر اینه که همین آزمایش دقیقا عکس این موضوع رو هم ثابت کرده که افراد مثبت نگر فرصت ها و موقعیت های عالی بسیار خوبی رو در زندگی میبینن. چون ذهنشون به روی فرصت ها بازه و مدام در تلاش هستن که مهارت هایی رو یاد بگیرن که ممکنه در ادامه به دردشون بخوره…
حالا که متوجه شدی چگونه نگرش مثبت می تونه زندگیت رو متحول کنه، اجازه بده این موضوع رو با هم بررسی کنیم که چگونه می تونی یک چنین نگرش مثبتی رو در خودت شکل بدی.  

بی چی تمرکز می کنی؟ همون زندگی تو رو شکل میده!
اولین چیزی که باید بدونی اینه دوست من که به هرچیزی که داری بهش تمرکز میکنی، زندگیت رو شکل میده. می دونم که ممکنه این حرف دیگه به یک حرف تکراری و کلیشه ای تبدیل شده باشه اما تا زمانی که این اصل بسیار مهم رو با قلب و جونت نپذیری و در زندگیت اجرایی نکنی هیچ اتفاقی در زندگی تو دوست خوبم نمی افته! سعی کن که در هر موقعیتی صرفا بر زیبایی ها و موارد مثبتی که در اون موقعیت وجود داره تمرکز کنی و تا زمانی که این کار به یک عادت برای تو تبدیل بشه با تلاش و استمرار تکرارش کنی.

یک برنامه ی هدفمند برای هر روز صبحت تعریف کن
کارهایی که در شروع روز خودت اونها رو انجام میدی تاثیر بسیار زیادی بر کل روزت داره! بنابراین خیلی مهمه که از این فرصت به بهترین نحو ممکن استفاده کنی و یک روز عالی و بی نظیر رو برای خودت شکل بدی. می تونی در ابتدای صبح یک تمرین مدیتیشن یا تجسم ساده انجام بدی، مطالعه کنی، ورزش کنی و … و سعی کنی که یک حس و حال خوب و مثبت رو در خودت ایجاد کنی و روزت رو با حس و حال خوب شروع کنی.

به صحبت هایی که میکنی خیلی دقت کن!
کلمه هایی که بر زبان میاری خیلی روی تو تاثیر داره دوست من. هرچه سعی کنی از کلمات مثبت و با بار مثبت بیشتر استفاده کنی، نه تنها حس و حال به مراتب بهتری رو به صورت کاملا ناخودآگاه حس میکنی، بلکه قدم به قدم یک نگرش مثبت و قوی رو داری در خودت شکل میدی.

از هیپنوتیزم و خودهیپنوتیزم برای رفع موانع ذهنی ای که داری استفاده کن!
سریع ترین راه نفوذ به ضمیر ناخودآگاه و ایجاد تغییرات مطلوب و پایدار استفاده از هیپنوتیزم و خودهیپنوتیزمه. می تونی از این تکنیک قدرتمند استفاده کنی و خیلی سریع تر و راحت تر خودت رو در مسیر دلخواهت قرار بدی.

روش ها و تکنیک های بسیار زیادی برای غلبه بر نگرش منفی و ایجاد یک نگرش مثبت وجود داره اما مهمترین اصول دقیقا همین مواردی بود که در بالا مورد بررسی قرار گرفت. یادت باشه دوست من، سعی کن این تکنیک ها رو در زندگیت اجرایی کنی، بر نعمت هایی که داری تمرکز کن، بر فراوانی تمرکز کن. بپذیر که هر انسانی هم می تونه روزهای خوب داشته باشه هم روزهای بد! به خاطر روزهای بد خودت رو اذیت نکن، سعی کن که درس های لازم رو از اون اتفاق های به ظاهر بد یاد بگیری و مدام رشد کنی و خروجی تو فقط مثبت باشه!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *